App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
District 3/4 4A Girls Basketball
SHARE
Fri, Feb 11 - Sat, Feb 19
February 19
Higher Seed Hosts
  
February 17
Higher Seed Hosts
  
February 15
Higher Seed Hosts
  
February 11
Higher Seed Hosts
  
February 16
Curtis HS-high seed home team
  
February 19
Curtis HS-high seed home team
 
         
#1 13 Bethel 42
11 Decatur 57
      
               
      
#9 11 Decatur 36
5 Kentwood 51
        
        
#2 5 Kentwood 46
3 Emerald Ridge 59
      
              
   
#15 9 Olympia 54
5 Kentwood 48
           
        
#3 9 Olympia 46
15 Union 28
  
#13 3 Emerald Ridge 72
7 Bellarmine 61
   
             
      
#10 9 Olympia 61
2 Tahoma 51
       
        
#4 7 Bellarmine 74
2 Tahoma 72
      
              
#19 9 Olympia 47
6 Rogers (Puyallu 44
              
        
#5 14 Kennedy Catholi 33
12 Puyallup 55
     
#18 3 Emerald Ridge 36
1 Sumner 54
             
      
#11 12 Puyallup 23
6 Rogers (Puyallu 36
       
        
#6 6 Rogers (Puyallu 34
4 Camas 65
      
              
   
#16 10 Skyview 45
6 Rogers (Puyallu 64
           
        
#7 10 Skyview 62
16 Curtis 47
  
#14 4 Camas 54
1 Sumner 68
   
             
#20 10 Skyview
5 Kentwood
     
#12 8 Kentridge 46
10 Skyview 58
       
       
#8 1 Sumner 78
8 Kentridge 32
     
#17 4 Camas 65
7 Bellarmine 73
            
              
Click on game box for more game details.
February 19
Higher Seed Hosts
  
February 17
Higher Seed Hosts
  
February 15
Higher Seed Hosts
  
February 11
Higher Seed Hosts
  
February 16
Curtis HS-high seed home team
  
February 19
Curtis HS-high seed home team
 
         
#1 13 Bethel 42
11 Decatur 57
      
               
      
#9 11 Decatur 36
5 Kentwood 51
        
        
#2 5 Kentwood 46
3 Emerald Ridge 59
      
              
   
#15 9 Olympia 54
5 Kentwood 48
           
        
#3 9 Olympia 46
15 Union 28
  
#13 3 Emerald Ridge 72
7 Bellarmine 61
   
             
      
#10 9 Olympia 61
2 Tahoma 51
       
        
#4 7 Bellarmine 74
2 Tahoma 72
      
              
#19 9 Olympia 47
6 Rogers (Puyallu 44
              
        
#5 14 Kennedy Catholi 33
12 Puyallup 55
     
#18 3 Emerald Ridge 36
1 Sumner 54
             
      
#11 12 Puyallup 23
6 Rogers (Puyallu 36
       
        
#6 6 Rogers (Puyallu 34
4 Camas 65
      
              
   
#16 10 Skyview 45
6 Rogers (Puyallu 64
           
        
#7 10 Skyview 62
16 Curtis 47
  
#14 4 Camas 54
1 Sumner 68
   
             
#20 10 Skyview
5 Kentwood
     
#12 8 Kentridge 46
10 Skyview 58
       
       
#8 1 Sumner 78
8 Kentridge 32
     
#17 4 Camas 65
7 Bellarmine 73
            
              
Tap game box for more game details.
 
Friday, February 11, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 5:30 PM
Camas HS
Rogers (Puyallup) 34
@Camas 65
Camas to #14 Rogers (Puyallup) to #11
#5 6:00 PM
Puyallup HS
Kennedy Catholic 33
@Puyallup 55
Puyallup to #11 Out
#3 6:00 PM
Olympia HS
Olympia 46
@Union 28
Olympia to #10 Out
#1 7:00 PM
Decatur HS
Bethel 42
@Decatur 57
Decatur to #9 Out
#4 7:00 PM
Tahoma HS
Bellarmine 74
@Tahoma 72
Bellarmine to #13 Tahoma to #10
#2 7:00 PM
Emerald Ridge HS
Kentwood 46
@Emerald Ridge 59
Emerald Ridge to #13 Kentwood to #9
#8 7:00 PM
Sumner HS
Sumner 78
@Kentridge 32
Sumner to #14 Kentridge to #12
#7 7:00 PM
Skyview HS
Skyview 62
@Curtis 47
Skyview to #12 Out
 
Tuesday, February 15, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 6:00 PM
Higher Seed Hosts
Kentridge 46
@Skyview 58
Skyview to #16 Out
#9 7:00 PM
Higher Seed Hosts
Decatur 36
@Kentwood 51
Kentwood to #15 Out
#10 7:00 PM
Higher Seed Hosts
Olympia 61
@Tahoma 51
Olympia to #15 Out
#11 7:00 PM
Higher Seed Hosts
Puyallup 23
@Rogers (Puyallup) 36
Rogers (Puyallup) to #16 Out
 
Wednesday, February 16, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 5:00 PM
@ Curtis HS
Emerald Ridge 72
@Bellarmine 61
Emerald Ridge to #18 Bellarmine to #17
#14 7:00 PM
@ Curtis HS
Camas 54
@Sumner 68
Sumner to #18 Camas to #17
 
Thursday, February 17, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#16 6:00 PM
Rogers HS (Puy)
Skyview 45
@Rogers (Puyallup) 64
Rogers (Puyallup) to #19 Skyview to #20
#15 7:00 PM
Kentwood HS
Olympia 54
@Kentwood 48
Olympia to #19 Kentwood to #20
 
Saturday, February 19, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 1:30 PM
@ Curtis HS
Camas 65
@Bellarmine 73
Third Place Fourth Place
#20 4:00 PM
Auburn Mt. View HS
Skyview
@Kentwood
Out Out
#19 4:00 PM
Rogers HS (Puy)
Olympia 47
@Rogers (Puyallup) 44
Fifth Place Sixth Place
#18 5:30 PM
@ Curtis HS
Emerald Ridge 36
@Sumner 54
First Place Second Place
District 3/4 4A Girls Basketball
Fri, Feb 11 - Sat, Feb 19

Director:
Joe Keller
jkellerwcd3@gmail.com
Both the Winners and Losers of Games #19, #18, and #17 advance to Regionals. The WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament Bracket.

test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.


Covid Alternate Game
Winner of Game #20 will be the D3/4 4A Covid Alternate to Regionals.

On to Regionals

First Place
Winner Game 18
Second Place
Loser Game 18
Third Place
Winner Game 17
Fourth Place
Loser Game 17
Fifth Place
Winner Game 19
Sixth Place
Loser Game 19

Tournament Seeding

1SPSL #1Sumner
2NPSL #1Tahoma
3SPSL #2Emerald Ridge
4GSHL #1Camas
5NPSL #2Kentwood
6SPSL #3Rogers (Puyallup)
7SPSL #4Bellarmine
8NPSL #3Kentridge
9SPSL #5Olympia
10GSHL #2Skyview
11NPSL #4Decatur
12SPSL #6Puyallup
13SPSL #7Bethel
14NPSL #5Kennedy Catholic
15GSHL #3Union
16SPSL #8Curtis
17NPSL #6