WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Federal Way
  • Tahoma
  • Kennedy Catholic
  • Auburn Mountainview
  • Kentlake
  • Enumclaw
  • Kentridge
  • Todd Beamer
  • Kentwood
  • Auburn Riverside
2019 North Puget Sound League 4A Baseball Playoffs
SHARE

2019 North Puget Sound League

4A Baseball Playoffs


Tue, Apr 30

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Olympic #1Federal Way
1Cascade #1Tahoma
2Cascade #2Kennedy Catholic
2Olympic #2Auburn Mountainview
3Cascade #3Kentlake
3Olympic #3Enumclaw
4Cascade #4Kentridge
4Olympic #4Todd Beamer
5Cascade #5Kentwood
5Olympic #5Auburn Riverside
Tue, Apr 30
  
 
   
#3 3 Kentlake 7
3 Enumclaw 8
   
#1 1 Tahoma 0
1 Federal Way 5
  
   
  
#4 4 Kentridge 5
4 Todd Beamer 4
   
#2 2 Kennedy Catholi 4
2 Auburn Mountain 7
  
   
  
#5 5 Kentwood 3
5 Auburn Riversid 7
   
   

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Seeding to WCD/SW Tournament)

First Place
Winner Game 1
Second Place
Loser Game 1
Third Place
Winner Game 2
Fourth Place
Loser Game 2
Fifth Place
Winner Game 3
Sixth Place
Loser Game 3
Seventh Place
Winner Game 4
Eighth Place
Loser Game 4
Winner Game 5
Loser Game 5
Tue, Apr 30
  
 
   
#3 3 Kentlake 7
3 Enumclaw 8
   
#1 1 Tahoma 0
1 Federal Way 5
  
   
  
#4 4 Kentridge 5
4 Todd Beamer 4
   
#2 2 Kennedy Catholi 4
2 Auburn Mountain 7
  
   
  
#5 5 Kentwood 3
5 Auburn Riversid 7
   
   
Tap game box for more game details

Team Awards

(Seeding to WCD/SW Tournament)

First Place
Winner Game 1
Second Place
Loser Game 1
Third Place
Winner Game 2
Fourth Place
Loser Game 2
Fifth Place
Winner Game 3
Sixth Place
Loser Game 3
Seventh Place
Winner Game 4
Eighth Place
Loser Game 4
Winner Game 5
Loser Game 5
 
Tuesday, April 30, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 4:00 PM
Tahoma HS
Kentwood 3
@Auburn Riverside 7
#2 4:00 PM
Hogan Park
Kennedy Catholic 4
@Auburn Mountainview 7
Third Place Fourth Place
#4 4:00 PM
Art Wright Field
Kentridge 5
@Todd Beamer 4
Seventh Place Eighth Place
#1 7:00 PM
Hogan Park
Tahoma 0
@Federal Way 5
First Place Second Place
#3 7:00 PM
Art Wright Field
Kentlake 7
@Enumclaw 8
Fifth Place Sixth Place