Boys Wrestling
NPSL 4A - Cascade
   League  Overall
 WLWL
Tahoma6071
Kentwood5050
Kent Meridian4242
Kennedy Catholic4252
Kentlake2424
Hazen1444
Mt Rainier0404
Kentridge0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Jan 27
Final
Scored By: Bobby.Brokenshire1
26Mt Rainier
46Kennedy Catholic *


Tuesday, Jan 28
Final
Scored By: Adam.Eilers
15Sumner
58Enumclaw *


Thursday, Jan 30
7:00 PM
Kentwood
Tahoma *


Tahoma
7:00 PM
Kentlake
Hazen *


Hazen
7:00 PM
Kennedy Catholic
Kent Meridian *


KMHS
7:00 PM
Mt Rainier
Kentridge *


KRHS
7:00 PM
Auburn
Federal Way *


FWHS
7:00 PM
Auburn Riv
Decatur *


Decatur
7:00 PM
Auburn MV
T Jefferson *


TJHS
7:00 PM
Enumclaw
Todd Beamer *


ToddBmr
Friday, Jan 31
5:00 PM
Todd Beamer
Rogers (Puy) *


South Hill
Saturday, Feb 1
Time TBD
Beserker Tournament
White River
Timberline
Spanaway Lake
Seattle Academy
North Kitsap
Mariner
Lindbergh
Lakes
La Center
Kentridge
Kent Meridian
Hanford
Franklin Pierce
Blaine
Bellarmine
Curtis *


CHS
8:00 AM
Kentwood JV Tournament
Tahoma
Sumner
Stadium
Squalicum
Shelton
Rogers (Puy)
Redmond
Peninsula
Kentlake
Kent Meridian
Hazen
Graham Kapowsin
Emerald Ridge
Eatonville
Decatur
Bonney Lake
Auburn Riv
Kentwood *


KWHS
sponsor: *Filler Adssponsor: Julie Dawson
sponsor: Diamond Communicationssponsor: Les Schwab - Maple Valley
sponsor: Shawn\sponsor: Maryanski Plumbingsponsor: Craig Johnson, State Farm Agent
sponsor: Tahoma Athletic Clubsponsor: *Tahoma High Schoolsponsor: Johnsons Home and Garden
sponsor: VCA Covington Animal Hospitalsponsor: Maple Valley Creative Arts Council

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Tahoma Opponent  
* Wed, Dec 4 Tahoma 84 Mount Rainier 0
Wed, Dec 4 Tahoma 34 Lake Stevens 35
* Thu, Dec 12 Tahoma 43 Kent Meridian 24
* Wed, Dec 18 Tahoma 64 Kentridge 12
Fri, Dec 20 Best of the West
Tahoma 0 Pasco (Host) 0
Washougal 0
Ellensburg 0
Kennewick 0
Prosser 0
Wenatchee 0
Walla Walla 15
Fri, Dec 27 Doc Herren Invite
Sat, Dec 28 Doc Herren Invite
Fri, Jan 3 Doc Buchanan
Sat, Jan 4 Doc Buchanan
Tue, Jan 7 Tahoma 43 Auburn Riverside 30
* Thu, Jan 9 Tahoma 46 Kennedy Catholic 27
Sat, Jan 11 King of Beacon Hill Invite
Tahoma Cleveland (Host)
Archbishop Murphy
Chief Sealth
Evergreen
Eastlake
Franklin
Foster
Highline
Ingraham
Lakewood
Lakes
Lindbergh
Meadowdale
Mountlake Terrace
Mt. Tahoma
North Creek
Renton
Seattle Academy
Sammamish
Skyline
Tyee
West Seattle
        Weight in 8am, Coaches meeting 9:30am, 10am start
Sat, Jan 11 Panther Classic
* Wed, Jan 15 Tahoma 58 Hazen 21
Sat, Jan 18 Lads and Lasses Tournament
Tahoma Fife (Host)
Auburn
Curtis
Emerald Ridge
Federal Way
Hoquiam
Kent Meridian
Mount Rainier
Orting
Peninsula
Puyallup
Sequim
Stadium
Washington
Sat, Jan 18 The Lake Stevens Invite
* Thu, Jan 23 Tahoma 58 Kentlake 19

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Jan 30 Kentwood
7:00 PM Home Tahoma
Sat, Feb 1 Kentwood JV Tournament
Kentwood (Host)
8:00 AM Away KWHS
Fri, Feb 7 Sub Regional Tournament
Kent Meridian (Host)
Hazen
Kennedy Catholic
Kentlake
Kentridge
Kentwood
Mount Rainier
Tahoma
TBD Away KMHS
Sat, Feb 8 Sub Regional Tournament
Kent Meridian (Host)
Hazen
Kennedy Catholic
Kentlake
Kentridge
Kentwood
Mount Rainier
Tahoma
TBD Away KMHS

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.